استفاده کردن حافظه قرارداد اپل توشیبا تراشه چیست

استفاده کردن: حافظه قرارداد اپل توشیبا تراشه چیست

گت بلاگز اخبار بین الملل بازگشت به چنیسم یا غلبه ترامپیسم , پمپئو

حذف اشخاص میانه رو و به کارگیری تندروها همچون مایک پمپئو در کاخ سفید، تحلیلگران را به این باور رسانده که دولت آمریکا در حال بازگشت به تفکرات دیک چنی معاون جورج

بازگشت به چنیسم یا غلبه ترامپیسم , پمپئو

پمپئو؛ بازگشت به چنیسم یا غلبه ترامپیسم

عبارات مهم : ایران

حذف اشخاص میانه رو و به کارگیری تندروها همچون مایک پمپئو در کاخ سفید، تحلیلگران را به این باور رسانده که دولت آمریکا در حال بازگشت به تفکرات دیک چنی معاون جورج دبلیو بوش است.

به گزارش ایرنا، 13 مارس و درست دو ماه پیش از آخر مدت وقت جهت تصمیم گیری راجع به برجام، دونالد ترامپ مدیر جمهوری آمریکا در اقدامی عجیب با یک خبر توئیتری رکس تیلرسون وزیر خارجه اش را برکنار کرد و در گفت و گو با خبرنگاران علت این اقدام را اختلاف نظر در مسایلی همچون توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران دانست.

او مایک پمپئو را که از حدود سه ماه پیش جهت این مسئولیت مطرح شده است بود را به عنوان گزینه جایگزین نام برد. همو که یک افسر نظامی هست، در سنا فعالیت داشته و در طول یکسال گذشته هم پیش از شروع فعالیت های ترامپ، او را نسبت به مسایل اطلاعاتی و اخبار به دست آمده توجیه می کرده است.

بازگشت به چنیسم یا غلبه ترامپیسم , پمپئو

ترامپ سه تصمیم مهم را باید در ماه می عملی کند؛ برجام، مذاکره با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و انتقال سفارت آمریکا به قدس که گفته می شود خود ترامپ هم احتمال دارد در این مراسم شرکت کند.

این سه موضوع، در کارنامه مایک پمپئو وجود داشته و در حالی که برجام و کره شمالی در این جابجایی پررنگ شده است ولی مساله فلسطین و تصمیم مغایر با قطعنامه شرکت مللی ترامپ کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

حذف اشخاص میانه رو و به کارگیری تندروها همچون مایک پمپئو در کاخ سفید، تحلیلگران را به این باور رسانده که دولت آمریکا در حال بازگشت به تفکرات دیک چنی معاون جورج

مساله ای که نه تنها به فلسطین بلکه به دنیا اسلام ارتباط دارد و اتفاقا پمپئو در همین نقطه تلاقی سابقه خوبی ندارد. او در سال 2013 و به دنبال انفجار در مسابقه های ماراتن بوستون در نشست سنا اظهار کرد بسیاری از رهبران و شرکت های مسلمان آمریکایی مخفیانه از خشونت علیه آمریکا حمایت می کنند.

وی «سکوت در برابر افراط گرایی را که از شرکت های اسلامی و مساجد سراسر آمریکا حمایت می شود، کاملا بی رحمانه» خواند و مدعی شد رهبران اسلامی در سراسر آمریکا به طور بالقوه در این اعمال تروریسمی همکاری داشته اند.

پمپئو که در کارنامه خود بارها و بارها سیاست های اسلام ستیزانه را دنبال و اعلام کرده هست، این بار شاید گزینه مناسبی باشد تا با بهره گیری از ظرفیت های شرکت جاسوسی سیا و وزارت خارجه، علیه مساله مهم دنیا اسلام قد علم کند و همسو با سیاست های اعلامی بنیامین نتانیاهو که اخیرا در سفر به واشنگتن از پمپئو تمجید کرده هست، شوک دیگری را به پیکر مسلمانان وارد کند.

بازگشت به چنیسم یا غلبه ترامپیسم , پمپئو

این تصمیمات نشان می دهد حوزه سیاست خارجی کاخ سفید به سمت نومحافظه کارها می رود و پمپئو هم متعلق به تفکر صهیونیستی مسیحی و فردی افراطی است و جهت اجرایی کردن این تصمیم گزینه مناسبی به شمار می رود.

از سوی دیگر قطعا رسیدن به نقطه مذاکره با کره شمالی نمی تواند بدون دخالت عوامل اطلاعاتی آمریکا انجام شده است باشد و در حالی که آمریکا نه تنها در پیونگ یانگ بلکه در سئول هم سفیر ندارد، نقش شرکت سیا در ایجاد کانال مذاکره اهمیت بیشتری می یابد.

حذف اشخاص میانه رو و به کارگیری تندروها همچون مایک پمپئو در کاخ سفید، تحلیلگران را به این باور رسانده که دولت آمریکا در حال بازگشت به تفکرات دیک چنی معاون جورج

اظهارات مایک پمپئو مدیر سیا دو روز پیش از برکناری تیلرسون راجع به دیدار ترامپ با رهبر کره شمالی که به صراحت گفت « دیدار مدیر جمهوری ایالات متحده با رهبر کره شمالی، نمایشی نیست»، می تواند شاهدی بر این مدعا باشد.

در این زمینه نیویورک تایمز هم می نویسد نقش سیستم اطلاعاتی به جای کانال های دیپلماتیک در رسیدن به تصمیم کاخ سفید جهت مذاکره با کره شمالی پررنگ تر بوده و گزینش پمپئو نشان می دهد وزارتخارجه نقش اندکی جهت فراهم کردن زمینه های مورد نیاز جهت یک دیدار پر مخاطره و حساس بین مدیر جمهوری آمریکا و یک رهبر خارجی داشته است.

بازگشت به چنیسم یا غلبه ترامپیسم , پمپئو

اگرچه تیلرسون جهت حل دیپلماتیک بحران کره شمالی بسیار تلاش کرد و هنگامی که در چین بود و در پی یافتن مسیری جهت رسیدن به یک تفاهم می کوشید، ترامپ در خبر توئیتری خود مذاکره با مرد موشکی را تلف کردن وقت دانست ولی گفته می شود کانال سیا با نمایندگان کره شمالی و همچنین همکاری آن ها با سرویس جاسوسی کره جنوبی، تفاهم جهت دیدار روسای جممهوری را به امضا رسانده اند.

از این رو، در هم تنیدگی تجربیات گذشته پمپئو و فعالیت های او در سیا، شخصیتی را به ترامپ بی تجربه معرفی کرده است که انتظار دارد، کشتی پرتلاطم آمریکا را در بعد شعارهای عوام گرایانه انتخاباتی او هدایت کند و از ترامپ شخصیتی بسازد که قدرتمند است و می تواند پرسشها بین المللی را در مسیر صلح از طریق قدرت حل کند.

اظهارات میچ مک کانل رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا و پل رایان مدیر مجلس نمایندگان آمریکا راجع به پمپئو نیز تا حدی گویای همین نگاه است.

مک کانل می گوید مدیر جمهوری رهبری سخت کوش را جهت سپاه دیپلماتیک ما در مواجهه با پرسشها پیش رو فراخوانده هست. من به مایک اعتماد دارم. او اعتماد افسران حرفه ای سیا را به دست آورده است.

پل رایان هم با ابراز خرسندی از این پیشنهاد ترامپ اظهار کرد: مایک یک وطن پرست است و نوع تجربه ای که دارد باعث می شود او یک گزینش فوق العاده جهت دستگاه دیپلماسی ما باشد.

از دیگر شعارهای تبلیغاتی ترامپ عنوان کشور عزیزمان ایران بوده که برجام بخشی از آن هست. این مساله را می توان در روش امنیت ملی و همچنین روش مقابله با کشور عزیزمان ایران که بی تردید در مشورت جامعه اطلاعاتی و امنیتی آمریکا نگاشته شده است و مایک پمپئو به عنوان یک کشور عزیزمان ایران هراس و بلکه کشور عزیزمان ایران ستیز نقش موثری در تدوین آن داشته هست، دنبال کرد.

پیروزی ارتش سوریه علیه تروریست ها، زیاد کردن تاثیرگذاری منطقه ای ایران، مخالفت های تیلرسون با درخواست های سعودی ها و اماراتی ها در بحران آفرینی در لبنان جهت مقابله با حزب الله، جیغ های بنفش صهیونیست ها در نزدیک شدن کشور عزیزمان ایران به مرزهای آنان، سرخوردگی شدید ناشی از انهدام جنگنده صهیونیست ها در سوریه و تحمل نکردن رفتارهای جرد کوشنر داماد صهیونیست ترامپ از سوی تیلرسون، بااهمیت ترین موضوعاتی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را به واشنگتن کشاند و چند روز بعد از این سفر، ترامپ، مایک پمپئو که تفکرات کشور عزیزمان ایران ستیزی دارد را به سمت وزیر خارجه خود پیشنهاد کرد.

او دو بار به مقامات کشور عزیزمان ایران نامه نوشت: نخست به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه که در اوایل سال 1395 به همراه فرانک لی بیوند نماینده نیوجرسی و لی زلدین نماینده نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند قصد دیدار از کشور عزیزمان ایران در آستانه انتخابات مجلس و نظارت بر اجرای توافق هسته ای دارند.

دیگر هم نامه مدیر سیا به سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس کشور عزیزمان ایران راجع به نیروهای مردمی عراق بود.

در هر دوی این مکاتبات، او و همراهانش به در بسته خوردند ولی این تفکر او نشان می دهد که با کشور عزیزمان ایران مسئله دارد و نمی تواند نسبت به نفوذ کشور عزیزمان ایران در منطقه ساکت بنشیند. این دقیقا همان نقطه ای است که صهیونیست ها شدیدا به دنبال آن هستند.

علاوه بر آن پمپئو همواره از منتقدان برجام بوده هست. «توماس پیکرینگ» معاون سیاسی وزیر خارجه پیشین آمریکا در این باره می گوید من به طور ‏جدی دلواپس روز 12 می هستم که رییس ‏جمهور آمریکا راجع به برجام تصمیم گیری ‏کرده و اعلام کند که به تعلیق تحریم های ‏ایران آخر خواهد داد.‏

کاوه افراسیابی تحلیلگر مسایل آمریکا هم برکناری تیلرسون و گزینش پمپئو را به معنای چرخش افراطی در سیاست خارجی آمریکا دانست که زنگ خطری جهت ثبات خاورمیانه محسوب می شود.

این تحلیلگر مسایل بین المللی مقیم آمریکا راجع به تاثیر این تحول بر برجام هم اظهار کرد: مسیر جهت خروج آمریکا از برجام هموارتر شده است هست. بنابراین کار مدافعان برجام در اروپا، چین و روسیه بسیار مسئله تر شده است است و دیپلماسی نیرومند تری را از طرف اروپایی ها در دفاع از برجام می طلبد.

افراسیابی اضافه کرد: عجولانه است که بگوییم با سرکار آمدن پمپئو باید فاتحه برجام را خواند، البته شانس بقای برجام بعد از این تحول کمتر شده است است ولی لزوما به نقطه صفر نرسیده ایم.

وی یکی از معضلات کاخ سفید را هرج و مرج زیاد در روند تصمیم گیری دانست و راجع به چین به عنوان یک عنصر مهم در دستیابی به مذاکره با کره شمالی گفت: این کشور از مدافعان جدی برجام هم هست.

رضا نصری حقوقدان بین الملل و عضو موسسه مطالعات ژنو هم می نویسد «معرفی مایک پمپئو به عنوان وزیر امور خارجهٔ بعدی آمریکا الزاما به این معنی نیست که لغو برجام جهت ترامپ در اردیبهشت ماه ساده تر خواهد شد. برعکس، احتمال دارد در فرایند چند مرحله ای انتصاب او، فضایی در رسانه ها و افکار عمومی آمریکا شکل بگیرد که در آن خروج یکجانبه برجام جهت دولت ترامپ دشوارتر شود.»

از سوی دیگر تصمیم گیری در برجام تنها به عهده ترامپ و وزیر خارجه آن نیست بلکه یک توافق بین المللی است که قطعنامه شورای امنیت شرکت ملل را هم با خود دارد.

10 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان از پایبندی کشور عزیزمان ایران به تعهدات برجامی خود دارد و توصیه مهم دیگر آن است که وزارت دفاع آمریکا هم برجام را همسو با منافع و امنیت ملی آمریکا می داند.

در این صورت، مسئله جدی طیف نئوکان در کاخ سفید علاوه بر روسیه، چین و اتحادیه اروپا مواجهه با اختلاف نظر شدید در پنتاگون راجع به این توافق مهم است که به الگویی جهت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای بدل شده است است.

با این حال باید منتظر ماند و دید که در وهله اول سنا چه برخوردی با این گزینه ترامپ خواهد داشت و در وهله بعدی و در صورت تایید، تصمیم آنان راجع به برجام و سایر مباحث چه خواهد بود.

اما در نگاه کلی شاید این گفته استفان والت پرفسور امور بین الملل در هاروارد راجع به این عوض کردن مصداق داشته باشد که کاخ سفید به چنیسم (دیک چنی معاون جورج دبلیو بوش) بازگشت داشته است نه غلبه ترامپیسم.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | آمریکایی | کره شمالی | دولت ترامپ | وزارت خارجه | دونالد ترامپ | رهبر کره شمالی | وزیر امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog